GÜNÜN
GELİŞMESİ
.

Bisikletçiler İspanya yerine Türkiye\'yi tercih ediyor

Alman ve Belçikalı bisiklet sporcuları kış, bahar ve yaz dönemi antrenmanlarını İtalya, güney Fransa ve İspanya\'dan Türkiye\'ye kaydırdı.

Bizi Facebook'ta takip etmek için beğen'e tıklayınız
01 Ağustos 2009, Cumartesi 12:46

Alman ve Belçikalı bisiklet sporcuları kış, bahar ve yaz dönemi antrenmanlarını İtalya, güney Fransa ve İspanya\'dan Türkiye\'ye kaydırdı. Alman profesyonel ve amatör dağ bisikleti sporcuları Türkiye\'de antrenmanlarını Kapadokya bölgesi ile Antalya\'nın Alanya ve Manavgat ilçelerinde yapmayı tercih ediyor.

Almanya\'nın Kuzey Ren Westfalya Eyaleti Bisiklet Federasyonu Başkanı Toni Kirsch, Alman profesyonel ve genç bisiklet sporcularının kış, bahar ve yaz dönemi antrenmanlarını İspanya Mollarca(Mayorka) Adası\'nda yapma yerine Alanya-Manavgat, Manavgat-Gündoğmuş, İbradı-Akseki ile Beşkonak Köprülü Kanyon parkur alanında yapmayı tercih ettiklerini söyledi. 2012 Londra Olimpiyatları için Türk ve Alman bisiklet takımlarının birlikte antrenman yaptığını belirten Toni Kirsch, bu konuda Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu\'dan büyük destek gördüklerini ifade etti.

Kirsch, \"Yol ve dağ bisiklet sporunda fiziki altyapı çalışmaları 2012 Londra Olimpiyatı\'na kadar tamamlanırsa Türkiye pedal çevirmede İtalya, Portekiz, güney Fransa ve İspanya\'ya alternatif olur. Yerel yönetimler bu süreyi iyi bir şekilde değerlendirmeli. Altyapı çalışmaları kısa sürede tamamlanırsa kışın Avrupa ülkelerinden 500 bin bisiklet sporcusu antrenman için Mallorca\'ya gitmez. Bizim tercihimiz Alanya ve Manavgat. İyi bir çalışma yapılırsa İspanya\'nın bisiklet sporunda 30 yılda yakaladığı seviyeyi 3 yılda yakalayabilir. Bunu Alman sporcular ve kulüpler çok istiyor. Konaklama tesisleri ve yerel yönetimlerde altyapı çalışmalarını kısa sürede tamamlarsa sorun kalmaz.\" diye konuştu.

2 yıldır bahar ve kış dönemi çalışmalarını Türkiye\'de yaptıklarını belirten Belçika Lokeren Bisiklet Kulübü Başkanı Dr. Peter De Witte, Manavgat\'ın coğrafi, iklim yapısı ve parkur alanın dağ biskleti için İspanya\'ya göre çok iyi olduğunu söyledi. Belçikalı pedal tutkunlarının Antalya bölgesindeki parkur alanlarını yeni yeni keşfetmeye başladığını belirten Witte, getirdikleri amatör ve profesyonel sporcuların Titreyengöl-Oymapınar, Ilıca-Sırköy, Taşağıl-Beşkonak ve Beşkonak-Selge Antik Kent arasında yaptıklarını ifade etti.

Witte, \"8 yıldır antrenmanlarımızı İspanya\'da yaptık. Kışın ve ilkbaharda Mallorca\'ya Avrupa\'dan çok sayıda pedal tutkunu geldiği için İspanya eski cazibesini kaybetti. Altyapısı olduğu için Belçikalı turistler mecburen İspanya, İtalya, güney Fransa, Portekiz, Yunanistan ve güney Kıbrıs\'a gitmek zorunda kalıyor. Antalya bölgesi yol ve bisiklet sporunda Mallorca\'ya alternatif şehir. \"diye konuştu.

Toros Yörükleri Kültür ve Diyalog Derneği (TOYÖKÜD) Başkanı avukat Mücahit Gündoğdu, Manavgat\'ta yaşayan Alman aile Doç. Dr. Horst-Petra Ottmann çifti ile Avrupalı bisiklet sporcularıyla birlikte 4 ay önce Taşağıl-Beyşehir Dumanlı Yaylası arası yol haritası ve parkur alanlarını belirlediklerini kaydetti. Gündoğdu, bölgede yol ve dağ bisikletinin yaygınlaşması için Avrupa ülkelerinde TOYÖKÜD olarak tanıtım yaptıklarını dile getirdi.

 


Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
 

Fenerbahçeli futbolculardan anlamlı ziyaret

Fenerbahçe'nin tecrübeli futbolcuları Volkan Demirel ve Mathieu Val

UEFA iki maça soruşturma açtı!

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde dün oynanan Celtic-Paris Saint-Germain (PS

Dünya şampiyonu gibi karşılandı!

Yunanistan'ın Atina Kentinde düzenlenen Yıldızlar Dünya Şampiyon

Ahmet Cömert Boks Turnuvası başlıyor

31. Uluslararası Ahmet Cömert Boks Turnuvası yarın İstanbul'da ba
 
Federer'in çocukla maçı
34708
Sporda ilginç görüntüler!
35129
Galatasaraylılardan Fenerbahçe'ye uçakta küfür
9849
Ünlülerden Fenerbahçe'ye destek!
12345